fbpx

קיצור תולדות היקום

המפץ הגדול והציווצרות הכוכב הראשון: מהענן הראשון של גז ואבק קוסמי, כח כבידה יצר את הכוכבים.

הגלקסיה הקדומה: כח כבידה מחבר בין מערכות כוכבים בגלקסיות נרחבות. ומנווט אותן במסע דרך חלל לא מוגדר. הזמן הבלתי פוסק הניע את התפתחות היקום ויצר פלאים יוצאי דופן. חלק מהגלקסיות נוצרו כל כך קרוב אחת לשניה שכל אחת נעולה בכח הכבידה של השניה. ככל שמתפתח, היקום עובר תקופות שונות. עידנים ארוכים, עם התחלות, וסופים, אשר מסומנים על ידי אבני דרך ייחודיות, הלידות והתמותה של נפלאותיה. אנחנו תוצר של סדרה אבולוציונית ארוכה, אבולוציה קוסמית אשר אליה אנחנו נחשפים רק לעיתים נדירות.

היווצרות שביל החלב: כוח הכבידה הוא הבורא הגדול, בנאי העולמות. אבל כח הכבידה הוא גם המשמיד, בגלל שהוא חסר רחמים.

היווצרות חור שחור: כשכוכב בעל מסה הגדולה פי כ-15 מהשמש שלנו קורס, כל החומר בליבה שלו נמחץ אל תוך חלל אינסופי של שחור הידוע בשם: 'Stellar Mass Blackhole'. כח המשיכה העצום של מפלצות אלו יכול לפרק כוכב לגמרי. הם קורעים חומר מפני השטח ומושכים אותו למסלול. החומר הרותח מסתובב סביב פתח החור השחור, והתפרצויות אדירות של קרינה פורצות מהליבה שלו. למרות שאת התפרצויות אלו ניתן לראות ברחבי הקוסמוס, הליבה עצמה, נשארה תעלומה. אפילו אור לא יכול לברוח, כך שמה שנמצא בפנים לעולם יהיה חבוי מאיתנו.

מוות כוכב ולידה מחדש: לאורך חייו של כוכב, יש מאבק בלתי פוסק, בין אנרגיה הנעה כלפי חוץ וכח כבידה כלפי פנימה. כשלכוכב נגמרים המשאבים, הכוכב קורס ומתפוצץ, עם בהירות של מיליארד שמשות. עם התפרקות הכוכב לחלקים, הוא ישגר לחלל, את כל היסודות שיצר בחייו… ובמותו… אלה כוכבים חדשים, הנוצרים מהיסודות המפוזרים, על ידי פיצוצי סופרנובה. כוכבים חדשים נולדים, משרידי המתים. ומן היקום הזה של מוות ולידה מחדש אנחנו נוצרנו בגלל שזה היה בנביולה, בדיוק כמו זו, לפני 5 מיליארד שנים…… שהמשמש שלנו נוצרה.

דחיסת ענן אבק פרוטופלנטרי: עננים של מימן נדחסים עוד ועוד תחת כח הכבידה, והחל מחזור חיים של כוכב חדש. כוכב נולד, ויגיע היום שנכיר אותו בתור… השמש. סביבו, נוצרה רשת של כוכבי לכת. בינהם, היה כדור הארץ.

היווצרות כדור הארץ: פסולת, שאריות מהיווצרות מערכת השמש, מתנגשות עם כדור הארץ.

היווצרות הירח: כדור הארץ החל את החיים כגיהנום מותך. היבשות המוקדמות היו עדיין בתהליך היווצרות. האדמה נשלטה על ידי הרי געש. עוינים וחסרי חיים, אבל עמוק באוקיינוסים, חיים החלו. התיאוריה האחרונה היא כי כימיקלים, הנפלטים מן תעלות הגעש מתחת למים, התגבשו ויצרו את התנאים ההכרחיים, עבור התאים הראשונים להיווצר. למשך בערך, 3 מיליארד שנים אורגניזמים פשוטים ומיקרוסקופיים היו צורת החיים המתקדמת ביותר על הפלנטה. קיאנובקטריה ומיקרובים שונים המייצרים חמצן החלו ללבלב, אלה פרחו במושבות של חיידקים דמויי צמחים, שפלטו כמות עצומה של חמצן. וזה היה גידול זה של חמצן, שהיווה מפתח לעליית ממלכת החיות.

חיים חד-תאיים מורכבים ראשונים: אורגניזמים החלו להשתמש בחמצן כדי לנשום. היה צורך בהרבה יותר אנרגיה שתאפשר התפתחות של חיים מורכבים יותר ממש לפני שחיים מורכבים יותר הופיעו, העולם היה בחזקתו של עידן הקרח הארוך ביותר בהיסטוריה שלו

חיות רב-תאיות: ואז לפתע, הופיעו אורניזמים מפותחים.

מה קורה כשדוחסים את כל ההיסטוריה של היקום – מהופעתם הראשונה של כוכבים, גלאקסיות, חורים שחורים, וסופרנובות – לסרטון שבו כל שנייה מייצגת 22 מיליון שנים? לכמה זמן מופיעה בו האנושות? צפו בסרטון מתורגם לעברית שעונה על השאלות הגדולות ביותר באסטרונומיה: איך נוצר היקום? איך נוצר הירח? מתי החלו החיים? איך נוצרים חורים שחורים? מה המסע שנדרש כדי שאנחנו נהיה כאן?