נקודה כחולה חיוורת | קרל סייגן

זה כאן. זה הבית. אלה אנחנו. על זה כל מי שאתם אוהבים, כל מי שאתם מכירים, כל מי ששמעתם עליהם, כל אדם שחי אי-פעם. חיו את חייהם, סך האושר והסבל שלנו אלפי דתות, אידיאולוגיות, ושיטות כלכליות בטוחות בעצמן, כל צייד ומחפש מזון, כל גיבור ופחדן, כל יוצר וכל הורס, של ציוויליזציה, כל מלך ואיכר, כל זוג צעיר מאוהב, כל אם ואב, ילד מלא תקווה, ממציא ומגלה, כל מלמד מוסר, כל פוליטיקאי מושחת ,כל כוכב על, כל מנהיג עליון, כל קדוש וחוטא בהיסטוריה של המין שלנו… חיו שם. על גרגר אבק שנשאר תלוי בקרן שמש.

כדור הארץ הוא במה קטנה מאוד בזירה קוסמית אדירה. תחשבו על נהרות הדם שנשפכו בידי כל אותם גנרלים ושליטים כדי שהתהילה והניצחון יהפכו אותם לשליטים לרגע. בשבריר של נקודה. תחשבו על האכזריות הבלתי נגמרת שגרמו תושבי פינה אחת של הנקודה הזאת לתושבים שקשה להבחין בהם של פינה אחרת. עד כמה תכופות אי-ההבנות שלהם, עד כמה הם להוטים להרוג זה את זה, עד כמה עזות השנאות שלהם, גינוני הראווה שלנו. החשיבות העצמית המדומיינת שלנו, האשליה שיש לנו איזה מקום מיוחס ביקום מאותגרים בידי נקודת האור החיוורת הזו.

כוכב הלכת שלנו הוא נקודה בודדה באפילה הקוסמית הגדולה שעוטפת אותו. באלמוניות שלנו, בכל המרחב הזה, אין כל רמז לכך שתגיע עזרה ממקום אחר להציל אותנו מעצמנו. כדור הארץ הוא העולם היחיד שידוע עד כה שיש בו חיים. אין מקום אחר, לפחות לא בעתיד הקרוב, שאליו יוכל להגר המין שלנו. לבקר – כן. להתיישב – עדיין לא. תרצו או לא, בינתיים כדור הארץ הוא המקום בו אנו ניצבים.

נאמר שאסטרונומיה היא חוויה ענווה הבונה אופי. אין אולי דוגמה טובה יותר לטיפשות של היהירות האנושית מאשר התמונה המרוחקת הזאת. בשבילי, היא מדגישה את האחריות שלנו להיות טובים יותר זה לזה, ולשמר ולהוקיראת הנקודה הכחולה החיוורת. הבית היחיד שהכרנו מעודנו.

למטה ניתן לראות את הסרטון ללא המוזיקה.

נקודה כחולה חיוורת – קרל סגן, אסטרונום יהודי-אמריקאי, מרצה באוניברסיטת הרווארד ויועץ עבור סוכנות החלל של ארה"ב, נאס"א. הוא היה מעורב בפרויקטים רבים בתחום חקר החלל, בהם שיגור הגשושית מארינר לכוכב הלכת נוגה, תכנית ווייקינג לכוכב הלכת מאדים ושיגור גשושיות וויאג'ר, שיצאו אל מחוץ למערכת השמש (לחצו על התמונה להגדלה).

הגב למאמר זה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם.